Volejbal

Volejbal vznikl v roce 1895 v USA, v průběhu více jak 120 let své existence se propracoval mezi 5 největších sportů světa a mezinárodní volejbalová federace FIVB, sdružující 220 národních federací, je v současnosti největší mezinárodní federací světa. Uvádí se, že volejbal se stal zálibou více jak miliardy občanů naší planety. Je také jediným kolektivním sportem, jehož obě modifi kace - klasický šestkový a plážový (beachvolejbal) - se staly pevnou součástí olympijských her.

Československý a český volejbal mají stejně dlouhou historii jako sama republika. Po jejím vzniku v roce 1918 k nám prezident T. G. Masaryk povolal několik desítek instruktorů americké Ymky, nápomocných při zakládání regionálních sdružení YMCA na našem území. Jejich zásluhou se k nám dostaly dosud neznámé americké hry a mezi nimi volley-ball. Šířil se pak jako lavina především zásluhou organizací Vysokoškolský sport a Sokol, kde se v krátké době stal (s českým názvem odbíjená) kolektivním sportem číslo jedna. První otevřené soutěže začala pořádat československá YMCA v roce 1921 a v roce 1924 převzal její iniciativy s basketbalem společný svaz (ČVBS) a proběhlo první ofi ciální mistrovství republiky mužů. Mistrovství žen mělo svou premiéru v roce 1931. Byli to čeští funkcionáři, kteří se společně s francouzskými a polskými pokoušeli o ustavení FIVB. Jejich snahy byly přerušeny válkou a federace byla ustavena jejich zásluhou v roce 1947 v Paříži. Následoval vznik mezinárodních soutěží - mistrovství Evropy (ME) a mistrovství světa (MS). První ME mužů hostil v roce 1948 Řím a prvními mistry Evropy se stali volejbalisté ČSR. První ME žen se uskutečnilo v roce 1949 v Praze současně s prvním MS mužů a oba naše celky vybojovaly stříbrné medaile. Na letních olympijských hrách (OH) měl volejbal premiéru v roce 1964 a stříbrné medaile mužů ČSSR z Tokia jsou považovány za dosud největší úspěch našeho volejbalu.

Vlna plážového (beach) volejbalu k nám dorazila až na přelomu 80. a 90. let. V roce 1991 je ustavena čs. Asociace beachvolejbalu (ABV) a po rozdělení ČSFR se stává v roce 1993 součástí ČVS. Počínaje rokem 1994 získávají naše reprezentační páry pro ČR další medaile z vrcholných soutěží: ME s premiérou v roce 1993 a MS s premiérou v roce 1997. V roce 1996 se stává beachvolejbal sportem olympijským a na premiéře v Atlantě má ČR své zástupce (13. místo páru Pakosta - Palinek). Naši zástupci nechybí ani na dalších 4 olympijských turnajích.

navštivte nás
od 26. 5. do 17. 6.
v pavilonu V
Brněnského
výstaviště

zpět na všechny expozice

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací