Náš sport 1918–2018

Fotografie a sport mají k sobě blíž, než je všeobecně známo - jsou totiž historicky pokrevními sourozenci. Jeden z nejvýznamnějších vynálezců fotografie, francouzský všeuměl Joseph Nicéphore Niépce, byl na počátku 19. století zároveň spolutvůrcem převratného objevu zvaného vélocipède. Ano, jízdního kola, které není jen dopravním prostředkem, ale rovněž oblíbeným prostředkem pro rekreační i vrcholové sportování.

Na druhou stranu jsou si fotografie se sportem na hony vzdálené. Zatímco sport se ve své většině vyznačuje především pohybem a dynamikou, fotografii charakterizuje naopak nehybnost a statičnost zobrazení. Navzdory této skutečnosti jde o protichůdnost pouze zdánlivou, protože v soužití sportu a fotografie se příhodně naplňuje pravidlo, že protivy se přitahují.

navštivte nás
od 26. 5. do 17. 6.
v pavilonu V
Brněnského
výstaviště

zpět na všechny expozice

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací